11 Ağustos 2022

Google adwords önemi

Google adwords Türkçe karşılığı ile Google reklamları, günümüz de o kadar çok önem arz ediyor ki SEO kavramı tamamen ortadan kalmış gibi görünüyor. Ülkemiz de en çok tercih edilen arama motoru olan Google reklam seçenekleri günümüze nazaran eskiden daha az kullanıyordu arama sonuçlarına yönelik çalışmalar genelde daha fazla talep görüyordu.

Gün geçtikçe artık insanlar İnternet teknolojisine alışıp kullanıcı oranının tüm dünya genelinde %80 e kadar çıkması sebebiyle Google önemi daha fazla artmaya başladı. Bu potansiyeli iyi değerlendirmesi gerektiğini çok iyi bilen Google sistemi tamamen reklam odaklı çalışmasına önem verdi ve bunun karşılığını da maddi olarak aldı ve almaya devam ediyor diyebiliriz.

Zamanda yolculuk

Yıl 2000 yılları arama motoru denilen kavram insanların öğrenme psikolojiyle beraber en çok tercih edilen web siteleri olmasına sebep oldu. Bu arama motorlarının arasında Google bildiği gibi en ön sırayı aldı, düşünsenize bir web sitesi sadece arama yaptığınız karşınıza sadece arama kelimelerine göre size bilgi sağlayabilecek web sitelerini çıkarıyor. Düşünce oldukça basit geliyor ama alışkanlıklar ve öğrenme psikolojisinin gereksinimleri sayesinde kısa sürede dünyanın en çok ziyaret edilen web sitesi haline geliyor bir arama motoru web sitesi.

Google Adwords

Peki bu arama motorundan insanlar nasıl faydalanabilirdi ticari anlamda, kesinlikle vazgeçilebilir bir şey olmadığını anladığında insanlar Google arama motorunun bunun üstünde çalışmalar yapmaya başladı bu çalışmaların başında ilk akla gelen SEO yani bir web sitesini arama motorlarına göre uyarlama veya Google aramalarında aranan kelimelerde kullanıcılara web sitemizi sıralamada ilk sayfa ve/veya ilk sıraya almak.

Bir zamanlar SEO

Bunun için Google algoritmalarını inceleyip gerekli çalışmaları sağlamanız yeterli oluyordu, ki 2000 yıllarında oldukça basitti Google algoritmaları, Google reklamları o dönem bu kadar popüler olmamasının sebebi kesinlikle insanların tercih etmemelerinden değildi. Google algoritması oldukça basit reklamsız insanlar rahatlıkla kullanıcılarına ulaşabiliyordu ve web sitesi kavramı firmalar için henüz yeni bir teknoloji, alışılmışın dışında, pahalı bir tanıtım platformuydu. Google kendini geliştirirken insanlar yavaş yavaş daha fazla Google bağlı bir İnternet teknoloji kullanmaya başlıyordu ve sonunda 2015 yılına gelindiğinde artık algoritmasını değiştirip SEO kavramını zorlaştırıp, herkesin büyük paralarla kullanıcıya ulaşması sağlandı.

Bu Google arama motorunun işine gelecekti elbette, bir web sitesi algoritmaları tamamen yapmış olması bir şey ifade etmiyordu, kullanıcı odaklı bir sistem kurmuşlardı ki hala öyledir, bunun için web sitesini tasarlayıp SEO yapmanız yeterli değil, biraz para harcayıp kullanıcı hedefleyip, geniş çaplı bir sistem kurmanız gerekmekteydi. Bunu başarabilmiş siteleri biraz sayınca anlayacaksınız, hepsiburada, trendyol, sahibinden, armut, r10 ve daha bir çok portal şeklinde web sitesi büyük bütçelerle her zaman en ön sıradadır. Küçük maliyetlerle hazırlanan web siteleri ne yapacak peki diye düşünüyorsunuz değil mi? Tabi ki Google reklamları kullanacak ve bu öyle yoğun kullanıcıya sahip olacak ki artık Google mecbur kalan %90 oranın bir web sitesi kitlesi var ülkemizde. Bu politikayı adamlar her ülkeye devam ettiriyor, tabi bunun bir diğer sebeplerinden birisi kesinlikle web sitelerinin eskiye nazaran çok olması ve profesyonel web siteleri kullanıcı yoğunluğu çok olan web siteleri azınlıkta olması en büyük sebeplerindendir.

İnternet teknoloji ile sömürülen bir ülke vatandaşı ve 25 yıllık bilgisayar kullanıcısı olarak başarısızlığımızı hem kendi yüzüme hemde diğer yazılımcı arkadaşların yüzüne vurmak istedim. Ancak bunun tek sorumlusu biz yazılımcılar değiliz devlette destek sağlamamıştır, Amerika, Rusya ve Çin de bu böyle değil, o yüzden Google hüküm süremediği 2 ülke sayacak olursak başta Çin ve sonrasında Yandex ile meydan okuyan Rusya’dır.

Seo yaptırma çabası içinde olan işletme sahiplerine açıklıkla söyleyebilirim ki artık Google adwords varken SEO yapmanın hiç bir manası yok. Google arama motoru ülkemizde tercih edildiği sürece SEO harcayacağınız parayı reklamlara harcayarak işletmenize daha fazla destek sağlayıp müşteri potansiyelinizi yükseltebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için google adwords çalışmaları için iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz, her türlü kurumsal firma için reklam paneli hazırlıyoruz, reklamları kendiniz dilediğiniz gibi çıkabilirsiniz. Biz sadece optimizasyon işlemlerini yapıyoruz devamın reklamların yönetimi tamamen size kalmıştır.

İNTERNET

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir