3 Aralık 2021

Metaverse bir başlangıç

Metaverse bir çok iyi yazılımcının ve büyük şirketin bir araya geldiği yeni bir teknolojinin başlangıcı aslında metaverse. 2009 yılında bu sistemi düşünüp yapmayı planlamıştım, ancak bu fikir sadece arkadaş çevrem ve bende kalmıştı, bir ara microsoft ile paylaşmayı düşünmüştüm ancak o zaman da tatmin edici bir cevap alamadığım için projeyi göndermedim değerlendirmeleri için.

Yıl 2022 evet şimdi Facebook kurucularından mark zuckerberg benzer bu projeyi ortaya koyup bir başlangıç yaptı gibi görünüyor ancak bu işin tamamen en başı olay daha global bir dünya ortaya koymak, her şeyden önce olayın ekonomik boyutu kesinlikle, insanları güncellemek için günümüz de devlet eliyle olsun veya büyük işletmeler ile olsun kesinlikle ekonomi 200 yıldır kullanılıyor insan hep aynı insan ancak düzen ve durumlar dünyada o kadar çok değişiklik gösteriyor ki biraz detaylara inince şaşırmamak elde değil.

Metaverse ilk amacı ekonomik anlamda global bir dünya düzeni kurmak, bu düzen kurulduktan sonra önce bankacılık sistemini ortadan kaldırıp tek bir merkezde, tek bir para birimi ile insanların yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak olacaktır.

İkinci etapta insanların yaşam biçimlerini düzenleyen, ve düzenledikten sonra kontrol edebilen bir sistem düşünün, şimdi günümüz de basit bir kimlik sizin bir ülkeye mensup olduğunuzu ve bu ülkenin her şeyinden faydalanmanızı sağlayan en belirgin unsurdur. Metaverse ilk önce sanal bir kimlik oluşturularak kullanılabilmesi ince ayrıntısı burada gizli, siz Türkiye cumhuriyeti kimliğine sahip değilseniz bu topraklarda bir çok şeyden yoksunsunuz demektir. Metaverse aynı şekilde bir sistem güdecektir. Bunu insanlar ilk başta önemsemeyecek ancak gelişen teknoloji ile kullanacağınız bir sistem düşünün, eskiden işletim sistemi olarak tüm dünya sadece windows kullanıyordu değil mi bir dönem, büyük bir kitle. Yeni bir teknoloji ile adına bilgisayar diyin veya başka bir şey ki adı başka bir şey olacaktır kesin, bu teknoloji tüm teknoloji firmalarını bir araya getirecek ve insanlar her cihazda tek bir teknolojiyi kullanıyor olacak. Belkide tek bir cihaz da tek bir sistem, düşünseniz her işi gören bir teknoloji olduğunu arama motoru bunun için içinde sanal mağazacılık bunun içinde, sanal işletmeler günümüz de web siteleri diyebiliriz web sitesi kavramı tamamen ortadan kaldırılacak, uygulamaya ihtiyaç duyulmayacak, oyun sektörü aynı şekilde bunun içinde, popüler sosyal ağlar, youtube, facebook, twitter her platfromu içerisinde barındıran bir teknoloji, hayal gibi geliyor ancak fazla uzun süremeyeceği kesin, herkesin bir karakteri olacak bu teknoloji içerisinde.

Metaverse
Metaverse

Bankacılık sistemi ve Metaverse

İnsanlar bu sisteme adapte olduktan sonra a bankası b bankası c bankası diye bir kavram kalmayacak kesinlikle tek bir havuzda adına ne derler bilmem artık burada toplanacak bankalar gerçek dünyadaki nakit paranın yerini tek bir para birimi alacak ve tek atm sistemi ile insanlar işlerini görecekler bu birazcık kolaylık gibi görünüyor ancak tekel de olması bu büyük ekonomik sistemin korkutucu gelmiyor mu? Bence oldukça korkutucu günümüz de insanların gördüğü onca zulüm işte bu para denilen şey lile alakalı ki çeşitliliğin oldukça fazla olduğu bir sistemden bahsediyoruz, bir de bunu tek bir sistemde toplanıp kontrol altında olduğunu düşünebiliyor musunuz?

İnsanlar ve Metaverse

Bu teknoloji içerisinde herkesin bir sanal karakteri olacak tamamen sanal gibi görünüyor olacak oyun gibi gelecek insanlara facebook kullanan dedeler var günümüz de, 30 sene önce böyle şeyler kullanacaksın desen o dedelerden neler duyardınız değil mi? 🙂 Ancak inanın öncelikle basit bir teknoloji gibi gelecek olan bu şeye sizi öyle bir bağlayacaklar ki artık bu sistem üzerinden bir şeyleri yapabilmek için günlük hayatınız da normalin üstünde bir performans sağlamanız gerekecek, bu teknoloji de peki insanlar nasıl karakterlerde olacaklar, günümüz de olduğu gibi örnek alınabilecek her şey günümüz dünyasında yer alıyor zaten, bir karakter sahibi olacaksınız size verilen size ait bir numara herkes kendi sanal profilini kendine göre veya yeni dijital sistemde taratarak resmini entegre edip yaş, boy, tip, saç rengi göz rengi, tamamen sizi sanal dünyaya yansıtacaklar ve bu sizin karakteriniz olacak. Bu karakter örnek veriyorum bir yazılımcı, sistem içerisinde her şey olacağı için yazılımcının yapabildiği şeyler yer alacak günümüz dünyasında olduğu gibi, bunları yaparak geçimini sağlayabilecek, karakterini ön plana çıkarabilecek. Çünkü insan anatomisini içerisinde barındıran inanılmaz bir sistem bizleri bekliyor. Bu sistem bir süre sonra yapay zeka sistemi ile güçlendirilip günümüz hayatın içinde robotlar tarafından bir çok şey yapılabilecek, robot teknoloji günümüzden çok çok daha ileri gidecek tabi ben şuanda işin son evresine hızlı bir geçiş yaptım. Parça parça anlatıyorum kesintiler çok olabilir kusura bakmayın ama yeni bir dünya bizleri bekliyor bunu bilmenizi istiyorum.

Örneğin çiftçi robotlar olacak ve bunları çiftçi dediğimiz bu işi bilen insanlar sanal dünya içinde komutları verecek gerçek dünyada bu komutları robotlar uygulayacak, fakir kimse olmayacak mı nasıl bir dünya bu demeyin, tembel insan her yerde tembeldir. Her karakterin belirli zamanlarda modaya göre güncellemeleri düzeni yer alacak sistem içinde çalışmayan başı boş insanda bu teknolojiyi kullanacak elbette ancak mesela karakterini geliştirmeyen kendi gibi güncellemeyen, düzene sokmayan kişiler belirgin olacak sanal dünyada, gerçek dünyada olduğu gibi, sanal dünyadaki karakterlerimizin elbiseleri giyim tarzı gerçek dünyada insana ait neler varsa her şeyin olduğunu düşünün, karakterine belirli bir miktarda sanal parayla geliştirebilecek, sosyal bir karakter yapabilecek, giyim tarzını belirleyebileceksiniz

Hiç bir şey yapmadığınız zaman öyle karakterinizi oluşturdunuz bıraktınız gerçek hayata entegreli olduğu için karakteriniz ile günümüz de gerçek hayatta kendinizle nasıl ilgileniyorsanız karakterinizle de öyle ilgileneceksiniz. Zamanla bu teknoloji içinde hiç bir şey yapmadığınız zaman örneğin karakterinize elbiseler almadınız bir süre sonra eskimeye başlayacak, yırtılacak, sağlık açısından kötüleşecek, dilenci formunda bir karakter gibi olacak anlayacağınız, bunu için hem bu teknoloji içinde hemde günümüz dünyasında ortak bir çalışma çabasında olacak insanlar.

Yoruldum 🙂 bu anlattıklarım işin %1 bile değil daha fazlası vardı aslında 2009 da uzunca bunu yazmıştım nasıl olacağına dair ancak yazdıklarım şuanda kül olup gitmiştir sanırım, anlatmakla bitmez hepsi kafamın içinde, kalın bir kitap dolusu geleceğe ve bu teknolojiye dair bir çok şey var umarım tembellik yapmam devamını getiririm, selametle kalın.

TEKNOLOJİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.