30 Kasım 2021

Seo nedir?

Seo nedir? Kelime anlamı olarak search engine optimization Türkçe karşılığı ise arama motoru optimizasyonu, İnternet ile işi gereği web alanın da haşir neşir olanlar sıklıkla bu kelimeyi görmüş incelemiştir. 1990 yıllarında ta ki Google hayatımıza girene kadar bu kelime pek telaffuz edilmezdi.

İnternet kullanıcıları artıkça ve teknoloji ilerledikçe sanal dünya artık bilgisayar ortamında değil cebimize kadar girmesiyle beraber insanlar aradıkları her türlü bilgiye İnternet üzerinden ulaşabilmeye başlamıştır. Bunun etkisi ile arama motorlarının önemi ortaya çıkmıştır.

Daha önceleri Yahoo, altavista gibi popüler olmuş arama motorları kullanılırken, 1996 yılında Google diye bir arama motoru sanal dünyaya geldi ancak pek popülerliği dünya genelinde yoktu tabi ki, 2000 yıllarının başında Google diğer arama motorlarına nazaran algoritması her ne kadar basit olsa da medya eliyle bir şekilde tüm dünyada en çok kullanılan arama motoru olma başarını elde etti. Böylelikle SEO dediğimiz kavram hayatımıza girdi.

seo nedir
Seo Nedir?

Neden seo daha öncesinde neden yoktu?

Önceleri arama motorunun hangi amaçla kullanıldığı bir çok İnternet kullanıcısı tarafından bilinmiyordu, daha çok yazılımcılar bu anlamda bilgi sahibiydi ancak ülkemizde 1995 1999 yılları arasında yazılımcı sayısı üç haneli rakamlara ulaşmamıştı bile belkide. Google hayatımıza girdikten sonra arama motorlarının bilgi paylaşım yapan web sitelerine insanların ulaşmalarını sağladığı herkes tarafından öğrenildi, hatta öyle ki her ortamda bu ortam kıraathane ortamı bile olsa bilgi arayışı içinde bir topluluk olduğunda Google bilir denilmeye başlayacak kadar yaygınlaşmaya başladı.

Seo nedir kavramı işte tamda bu yoğunluk içerisinde hayatımıza girdi, artık Google da ne ararsan sana %80 oranında en doğru seçeneği sunuyor, her hangi bir bilgiye, işe, hizmete, ürüne ihtiyacın varsa aradığını bu arama motoru sayesinde bulabiliyorsun.

Teknik olarak da bu kitleyi elinde tutabilmesi için kişiler, kurumlar ve şirketler bu yol üzerinden kullanıcıyı kendi çevresinde tutmaya çalışması için yapılan çalışmaların tümüne SEO diyebiliriz. Bir bilgiye, elemana (işçiye), yaptığı işe veya sattığı ürün, insanlara ulaştırabilmesi açısından bu teknik çalışmayı yapıyoruz.

Seo nasıl yapılır?

Seo nedir? (nasıl yapılır?) öncelikle arama motorunun algoritmasını çözümleyerek yapılmalıdır kesinlikle, bir arama motoru özellikel Google için bir optimizasyon yapılacaksa şayet o arama motorunun bir web sitesinden istediği tüm detayları doğru şekilde hazırlamak gerekmektedir. Bu web sitesi için gerekli en önemli ve yıllardır değişmeyen detaylar başta özgün bir yazılım, hatta profesyonel olmasını istiyorsanız kendinizden bir şeyler katıp alanınız da diğer sitelerden sizi ayıran bir özellik olmalıdır. Bir diğer detay ise yine özgünlük ifade eden, içeriklerin (resimler, makaleler) aynı şekilde düzenli ve özgün olabilmesi oldukça önemlidir.

Bir diğer kavramlar ise arama motorlarının algoritmalarının değişikliklerine göre değişiklik arz eder. Örneği bir dönem web sitelerinin hızı yani kullanıcıların web sitesine girdiklerinde bağlantı hızı şu anda önemli bir unsur ileride bunun bir önemi kalmayabilir veya daha farklı istekleri olabilir arama motorlarının.

Google algoritması için değişmeyen önemli bilgi seo nedir bilgileri sıralayacak olursak; Özgün yazılım, özgün içerik, web sitenizin sosyal medya ile ilişkisi, web sitenizin etiketleri, web sitenize gelen dış bağlantılar, web sitenizin hızı, web sitenizin mobil ve tablet uyumlu olması ve reklamlar sayesinde web sitenizin kullanıcı yoğunluğu. Tüm bu çalışmaları web sitenizde uyguladığınız da kısa bir süre sonra anahtar kelimeniz de doğru kitleye ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Tüm bu yukarıda belirtmiş olduğumuz çalışmaları web siteniz için yapabiliriz, uygun fiyatlarda SEO nedir çalışmaları yaptırarak hem zamandan hemde bütçenizden tasarruf edebilirsiniz. Site içi seo çalışması veya kelime bazlı seo çalışmaları yapıyoruz. Seo çalışmalarımızı genellikle kurumsal firmalar için yapıyoruz, şahıs olarak illegal içerikler barındırmaya websiteleri içinde çalışmalar yapabiliriz, bunun dışında her hangi bir illegal web sitesi için seo çalışması söz konusu bile değildir. Lütfen teklif etmeyiniz.

Bize ulaşabileceğiniz iletişim bilgilerimiz

Whatsapp hattımız: 0 546 669 34 31
Müşteri temsilcimiz: 0 850 308 34 41

Not: Web sitenize SEO nedir yaparken her şeyden önce sabırlı olmalısınız, belirli dönemlerde güncellemelere dikkat etmelisiniz, web sitenizin güncelliği arama motorları için önemlidir, arama motoru botlarının daha fazla ziyaret etmesi sağlarsınız, böylelikle yapmış olduğunu çalışmaları ön planda tutar daha hızlı arama sonuçlarında gösterim alabilirsiniz.

İNTERNET

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.